עמודים

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

הדרכת הורים

למה ומתי כדאי לקבל הדרכת הורים?

להיות הורה זוהי זכות גדולה, אחריות עצומה ואולי התפקיד הקשה ביותר שהיה או יהיה לנו בחיים. כולנו קיבלנו על עצמנו את תפקיד ההורה מתוך כוונה להיות ההורה הטוב ביותר עבור ילדינו. רובנו נכנסנו לתפקיד עם מעט מאד או אפילו אפס ניסיון או ידע תיאורטי. כל תפקיד אחר בחיים מגיע עם מבחן קבלה והתאמה לתפקיד, הדרכה, הכשרה, תקופת התלמדות וחניכה, סטאז' וכד'. לתפקיד ההורות אנו "נזרקים" ביום בהיר ומאושר אחד, ומקווים לטוב.

אם אתם קוראים מאמר זה, סביר להניח שאתם הורים טובים, מכיוון שאתם מחפשים דרכים ללמוד, ולשפר את כישורי ההורות שלכם, ואתם מוכנים להודות שאתם לא יודעים הכל. וזה אכן הצעד הראשון והחשוב ביותר לקראת הורות טובה יותר.

לגבי השאלה מתי כדאי לקבל הדרכת הורים: רצוי להתחיל מוקדם ככל האפשר:

בתקופת ההריון הראשון. לפני שהילד הראשון מגיח לעולם, כאשר אין עדיין בעיות בשטח, אפשר וכדאי לדבר על מספר דברים:

  • חזון משפחתי: איזה משפחה הייתם רוצים לבנות? מהם הערכים שהייתם רוצים להקנות לילדים, וכיצד ניתן לעשות זאת בפועל. למשל: אנחנו רוצים שהילדים שלנו יהיו אנשים עם חשיבה עצמאית, חוש אחריות, התחשבות באחרים, ועוד רשימה ארוכה של ערכים.
  • כלים מעשיים: כיצד ניתן להקנות לילדים את הערכים וההרגלים הנ"ל בפועל. מה מחזק עצמאות ומה מחליש אותה, מה מפתח אחריות ומה לא, וכד'. כבר בגיל מספר חודשים אפשר להתחיל להפעיל כלים מעשיים שישפיעו על אישיותו, על הרגליו ועל תפיסת העולם של הילד בהמשך.
  • התאמה זוגית: רצוי מאד בשלב מוקדם ככל האפשר לעשות התאמת ציפיות בין ההורים ולהחליט איך מתמודדים עם הבדלים אישיותיים הקיימים אצל רוב ההורים. מה עושים אם הורה אחד מאמין במתירנות וההורה השני מאמין בגישה יותר סמכותית. רצוי לדבר על הדברים לפני שהם יצוצו כאשר ההורים המותשים מתווכחים ללא הרף והילד/ים באמצע, מבולבלים ומפוחדים.

כשכבר יש ילד אחד או יותר. ברגע שמרגישים שהמציאות אינה תואמת את הפנטזיה שהיתה לפני שנולדו הילדים, כאשר "מגלים" שלילד הקטנצ'יק והחמוד שלנו יש רצונות משלו, ואישיות בגודל של יבשת אסיה, ושאין לנו את הכלים להתמודד איתו בצורה יעילה – לא להסס, ולפנות להדרכת הורים.

למה לקבל הדרכת הורים? הורים פונים להדרכת הורים עם מגוון רחב מאד של שאלות ובעיות, החל מבעיות אופייניות לגיל הרך, כולל: השכבה ושינה, בעיות בגמילה, בעיות אכילה, מאבקי כוח, התקפי זעם, מניפולציות וכד'.

בעיות אופייניות לגיל הגן ובית ספר היסודי כוללות: תוקפנות או אלימות כלפי ילדים אחרים, פינוק יתר ו"שליטה" בהורים, בעיות משמעת ואי שיתוף פעולה, בעיות באוכל, מאבקי כוח, הפרעת קשב וריכוז, בעיות חברתיות, אי לקיחת אחריות על לימודים ושיעורי בית, חוסר עצמאות, בכיינות ועוד.

בעיות אופייניות לגיל ההתבגרות כוללות: התנהגות מרדנית בבית ו/או בבית הספר, ירידה בלימודים, התרחקות מהמשפחה, התנהגות עבריינית (כולל אלכוהול וסמים), חוצפה וחוסר משמעת, ועוד.

בעיות כלליות נוספות יכולות לכלול: כיצד להתנהל עם הילדים סביב גירושין, מתחים זוגיים עקב וויכוחים עקרוניים וביקורת בנושא הורות, מידת המעורבות של סבים וסבתאות, בעיות מול מסגרות לימודיות, ועוד.

מה כדאי? קורס הורים, קריאת ספרים או הדרכת הורים פרטנית?

התשובה הקצרה היא – הכל! כל הדברים הללו הם בעלי ערך ואני ממליצה לכל ההורים להתנסות בכולם. יחד עם זאת, מנסיוני, הדרכת הורים פרטנית, הכוללת לפחות ביקור בית אחד לצפייה בהתנהלות הבית והכרת הילדים, היא הדרך הממוקדת והיעילה ביותר לקבל עזרה ולעשות את השינויים הנדרשים.

לסיכום – הורים! אין שום סיבה להתמודד לבד עם בעיות הורות, קטנות כגדולות. כאשר יש לכם או לאחד הילדים בעיה בריאותית, אתם לא מהססים לפנות לרופא. גם כאן אין סיבה להסס. הדרכת הורים טובה יכולה להעלות אתכם ואת ילדכם על דרך המלך, כדי שתוכלו לנהל את המשפחה עליה חלמתם כשהייתם צעירים. יש כיום מגוון אנשי מקצוע המציעים הדרכת הורים ממוקדת, כולל עובדים סוציאלים, פסיכולוגים, מנחי קבוצות הורים, מטפלים משפחתיים ואנשים שהוכשרו במיוחד כמדריכי הורים. פנו אלינו עוד היום ואנו נמליץ לכם על מדריך/ת הורים בהתאם לאזור מגוריכם.