עמודים
resume writing service agreement

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

טיפול nlp – מתאים גם לילדים

טיפול nlp אולי נתפש כמיועד רק למבוגרים – אבל בפועל הוא יכול לחולל פלאים גם בחייהם של ילדים.

חשוב לזכור: כפי שאנחנו ההורים מתמודדים עם קשיים מכל הסוגים, כך גם ילדים. לא תמיד אנחנו מבחינים בכך, אולם כשמתעמקים מעט בחייהם של הזאטוטים, הנערות והנערים, מגלים חרדות, מצוקות חברתיות, קשיים בלמידה, דפוסי התנהגות לא רצויים (מהרטבת לילה ועד אלימות), דימוי עצמי ירוד, ספק עצמי רב מדי, תקשורת לקויה ועוד תופעות שפוגמות מאוד באיכות החיים בגיל הרך.

כשמדובר על מצוקות של ילדים, למעשה הפגיעה כפולה: גם סבל בהווה וגם קושי ממשי למצות את הפוטנציאל כך שגם בעתיד, כשיהפכו למבוגרים, הם ימשיכו לסבול. טיפולי nlp יכולים לעזור מאוד לילדים – ולנו ההורים יש את האחריות לעזור להם לקבל את אותה עזרה יקרת ערך.

nlp לילדים

החלק של ההורים בתהליך

המעורבות ההורית בתהליך טיפול nlp לילדים לא מסתכמת בכך שהם בוחרים עבור האוצר היקר שלהם את השיטה (ומן הסתם גם עוזרים לילד או לילדה להגיע לטיפול). מטרת העל של טיפולי nlp לילדים היא להעניק להם את הכלים הדרושים כדי לצמוח באופן מיטבי, ומאחר שלהורים חלק חשוב בהכוונת הילדים והפניית תשומת הלב שלהם לעוצמות וליכולות שלהם, הם מהווים חלק בלתי נפרד מהתהליך – כך שגם הם רוכשים כלים אפקטיביים שונים.

מהי שיטת ה-nlp?

השם המלא של שיטת ה-nlp הוא Neuro Linguistic Programming, ובעברית תכנות נוירו לשוני – או ניתוב לשוני פיזיולוגי, כך שגם בשפה שלנו ראשי התיבות יהיו דומים, נלפ.

מהשם ניתן להתחיל להבין גם מהי מהות השיטה, שפותחה בארה"ב לפני כחצי מאה: המרת דפוסי פעולה אוטומטיים שלא משרתים את טובת האדם להתנהגויות נכונות יותר עבורו. התכנות מחדש של המוח הוא פעולה נוירולוגית, והיא מבוסס על תשומת לב לאופן שבו האדם מבטא את עצמו. במקרים רבים המלים שבהן בוחר המטופל להשתמש "מסגירות" את סט האמונות הלא מודעות שמפעילות אותו, וכשהאדם הופך מודע לאותן אמונות, הוא יכול לבחור מתוכן את אלה שהוא באמת רוצה כחלק מחייו.

מהות זו תקפה גם במסגרת טיפול nlp לילדים. עוד חשוב להדגיש שב-nlp ישנו מגוון רחב של כלים, ומהם בוחר המטפל את אלה האפקטיביים ביותר לילדים, ובפרט לילד הספציפי שמגיע לטיפול. בין השאר נעשה שימוש נרחב בסיפורים דינמיים שמותאמים לגיל הרך (או לנערים/נערות), הפעלות ומשחקים.

איך מטפלים בעזרת nlp בחרדות אצל ילדים?

השכיחות של חרדות בקרב ילדים ונערים גבוהה מכפי שנהוג לחשוב. טיפולי nlp לילדים מצליחים ליצור שינוי משמעותי לטובה תוך זמן קצר יחסית. הבסיס לטיפול הוא ההבנה שהחרדה נוצרת עקב מחשבות שליליות, לעתים בעקבות טראומה שחווה הילד בגיל צעיר יותר ולעיתים מסיבות אחרות.

זיהוי אותם דפוסי חשיבה ומציאת הסיטואציות שמייצרות אותם היא הבסיס לטיפול. על בסיס זה מצליח מטפל מיומן ב-nlp לגרום לילד "להתיידד" עם החרדות שלו – ולאמץ דיבור חדש שלא מייצר חרדות.

איך אפשר לעזור לילדים שמתקשים ללמוד?

טיפול nlp לילדים הוא אופציה נפוצה גם במקרים של קשיי למידה. ילד שהישגיו הלימודיים נמוכים עלול לפתח אמונות חוסמות כגון "אני גרוע בלימודים", "כל המורים שונאים אותי", "אף פעם לא אצליח במבחנים" וכו’, ובכך לקבע את הקושי.

בעזרת ה-nlp ותשומת הלב להטיות השונות שמובילות להיגדים הנ"ל – למשל אולי יש מורים שכועסים על הילד אבל אלה הם כעסים נקודתיים ובמקביל יש גם מורים שמעריכים אותו ומעודדים אותו – מנוטרלות האמונות החוסמות, ודרכו של הילד להצלחה בלימודים הופכת קלה יותר.

 

למידע נוסף

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>