עמודים
http://abaima.co.il/order-system-thesis/

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

המתכון להתהפכות

המתכון להתהפכות

מאת: נטע לזר

הורים רבים מחכים ומצפים להישג העצמאי הראשון של תינוקם – התהפכות. כיום מרבית הילדים לא ממהרים להתהפך, אך אם נחשוב מדוע, נגלה שאנחנו אלו שמונעים מהם לרכוש את המרכיבים להתפתחות. בעולמנו המודרני חווית התנועה, חופש הגוף, זמן קרקע, אי-סימטריה ועוד הם תנאים שלא תמיד נוצרים באופן טבעי, ולכן עלינו לחשוב וליצר אותם. לדוגמא – הנחיית משרד הבריאות הינה להשכיב לישון על הגב בלבד, אלא בהשגחה, ומרבית ההורים משכיבים אך ורק על הגב, גם בזמן ערות וגם בשנות היום, הדבר מייצר הרגל שלדי וגופני, שיכול להוביל לזקיפת יתר, דבר המקשה על התינוק להתהפך. על מנת שגופו של התינוק יוכל לנוע, יהיה תנועותי, חשוב להשכיב את התינוק גם על הבטן וגם על הצדדים (בהשגחה ע"פ הנחיות משרד הבריאות).

מה הם התנאים שיש ליצר לתינוק ומהם המרכיבים שלהם הוא זקוק על מנת להתהפך?

להחזיק את התינוק בתנוחת הערסול, על הידיים או במנשא בד, מיומו הראשון – הדבר מאפשר לו ולגופו להביא את שתי הידיים לקו האמצע, דבר המוביל לחציית קו האמצע (של ידיו) שהינו מרכיב הכרחי להתהפכות. לא להוציא לתינוק את הידיים מהפה – זה שלב התפתחותי חשוב בו הוא מביא את ידיו לקו האמצע, זוהי דרכו ללמוד לחקור את עולמו..

מגע עמוק – החל מיומו הראשון של התינוק. ברחם התינוק חווה מגע עמוק ומורגש על ידי האיברים הפנימיים שזזו ועל ידי דפנות הרחם. מהרגע שהגיח לעולם, הוא לא חווה את התחושה הזו יותר, אבל הצורך נשאר, ועלינו לדאוג שיקבל אותו. חשוב שהתינוק ירגיש את גבולות גופו, חשוב שיחוש את עצמו, דרך המגע שלנו, נוצרת אצלו מודעות לגופו.

סימטריה – בלי להרגיש, אנחנו מייצרים אצל התינוק שלנו העדפת צד, או מחזקים העדפת צד שלו. חשוב לזכור שהרבה יותר קל לשנות הרגל גופני אצל תינוק בן 3 חודשים מאשר אצל ילד בן שלוש. אין סיבה שתינוק לא יכיר ויחווה את שני צידי גופו. מספיק שנהיה מודעים להחזיק את התינוק עלינו גם על צד ימין וגם על צד שמאל, נשכיב אותו לישון עם הראש לשני הצדדים, נראה ונגרום לו להפנות את הראש לשני הצדדים, נושיט לו גירוי כל פעם ליד אחרת וכו… נמעזר משמעותית את העדפת הצד שנוצרה (אם נוצרה), שאגב יכולה להיווצר עוד ברחם – כתוצאה ממנח כזה או אחר.

צריכה לאפשר לתינוק זמן בטן וזמן מרפקים – על מזרן פעילות, פשוט לתת לו להתמודד ולחוות את הקרקע, לאפשר לו להיות עם מינימום בגדים, שלרב מקשים לנוע (אפשר לחמם את החדר), לתת לו לדחוף את עצמו אל מול הקרקע, לחוש את גופו אל מול הקרקע.

לספק ולאפשר לתינוק  חווית תנועה על מנת לפתח את מערכת שיווי המשקל שלו, תנועה במרחב, על הידיים שלי, במנשא בד, על כדור פיזיו ובכל דרך שגופו לומד לאזן את עצמו (עגלה או סלקל אינם מהווים גירוי למערכת שיווי המשקל).

קשר עין יד, מבט מוביל לתנועה: לגרום לתינוק להושיט יד לצעצוע כדי לעודדו לנתק יד מהקרקע – כשהתינוק שוכב על הבטן, להושיט לו צעצוע בגובה העיניים, מה שיגרום לו להושיט את היד לגובה ולנתק אותה מהקרקע. המטרה היא לגרום לו לחוות העברות משקל מצד לצד, וכך הוא ילמד להתהפך נכון. כשהוא שוכב על הגב, לגרות את מבטו הצידה כדי להוביל אותו להתהפכות (זיכרו – מבט מוביל לתנועה)

מוטיבציה – על מנת להתהפך התינוק חייב מוטיבציה. אני ממליצה בחום לא להציף את מזרן הפעילות בצעצועים וגירויים, אחד או שניים לא יותר, לא להגיש צעצוע ליד (או מוצץ) לאתגר ולייצר אצל התינוק קשר עין יד. זו הסיבה שאני לא ממליצה על מוביילים, אונברסיטות ולא על טלויזיה בשנתיים הראשונות. אנו רוצים ליצר גירוי (צעצוע) שמוביל לתנועה (הושטת היד) שמוביל לתוצאה (תפיסת הצעצוע). אם הכל נגיש לתינוק , אין לו סיבה להתאמץ. אם הוא שוכב ומולו טלויזיה או מובייל מסתובב, הוא נמצא במצב סטטי, בוהה, ואין לו רצון או סיבה לייצר תנועה.

נסו לשלב את העצות בחיי היום יום שלכם, הדבר לא יגזול מכם זמן נוסף – השתלבותן בשיגרה שלכם ובהתנהלות שלכם, תוביל למערכת שיווי משקל בשלה, יכולת לשכב על הבטן, יכולת להיות על המרפקים, מודעות לגבולות הגוף, הבאת ידיים לקו האמצע, חציית קו האמצע, קשר עין יד, יכולת העברות משקל, ניתוק יד מהקרקע… ולהתהפכות נכונה…

בהצלחה