עמודים
could an essay be written in first person

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

ללמוד את לקויות הלמידה

ללמוד את לקויות הלמידה

האם הילד שלכם חווה את בית הספר כזירת מאבק? האם הוא נתקף אימה כשהוא צריך להקריא בקול רם, לכתוב חיבור או כשהוא נתקל בבעיה בחשבון? אין כמעט ילד שלא חווה מעת לעת קושי מסוים בקשר ללימודים, אבל אם תחום מסוים גורם קושי באופן קבוע, ייתכן שזו "דגל אדום" המסמנת לקות למידה – כהורים, חשוב שתבינו מהן לקויות למידה, כדי שתוכלו להבטיח כי ילדכם מקבל את הסיוע הנחוץ לו על מנת להתמודד עם האתגרים בכיתה ובאופן כללי להצליח בחיים.

מהן לקויות למידה?

לקויות למידה (או בשמן האחר: "הפרעות למידה") הוא מונח המתאר קשת רחבה של בעיות הנוגעות ללימודים. הבעיה אינה אינטליגנציה או מוטיבציה. ילדים בעלי לקויות למידה אינם טיפשים ואינם עצלנים, ורובם חכמים לא פחות מהממוצע – אבל מבנה המוח שלהם שונה, וההבדל משפיע על האופן בו הם קולטים מידע ומעבדים אותו. ילדים ומבוגרים בעלי לקויות למידה פשוט רואים אחרת, שומעים אחרת ומבינים אחרת, וכתוצאה מכך עלולים להתקשות לרכוש מיומנויות חדשות ולצבור מידע חדש.

הלקויות הנפוצות הן קושי בקריאה, בכתיבה, במתמטיקה, בדיבור, בהקשבה, בהסקת מסקנות ובהתארגנות. ילדים בעלי לקויות למידה יכולים להצליח – ועושים זאת לאף הורה לא קל להכיר בכך שלילד שלו יש לקויות למידה, שהרי אף אחד לא רוצה לראות את ילדיו סובלים. בנוסף, ההכרה בלקויות הלמידה מציפה דאגות לגבי התמודדות הילד בבית הספר, שיבוצו בכיתות פחות איכותיות ובאופן כללי הדבקת תוויות שליליות לגביו. חשש נוסף הוא לגבי עתידו של הילד וההשלכות של לקויות הלמידה על חייו באופן כללי. יחד עם זאת, חשוב להישיר מבט אל המציאות. ילדים בעלי לקויות למידה הם חכמים בדיוק כמו השאר, ורק זקוקים לשיטות ודרכי לימוד המותאמות לצרכים המיוחדים שלהם.

אם תלמדו מהן לקויות הלמידה של ילדיכם, תוכלו לסלול עבורם דרך נכונה להצלחה הן במסגרת הלימודים והן מחוצה לה. הסימפטומים של לקויות למידה לקויות למידה משתרעות על טווח רחב ומשתנות מילד לילד. ילד אחד עשוי לחרוק שיניים כשהוא נאלץ לקרוא ולאיית, ילד אחר יגמע ספרים אבל לא יצליח להבין מתמטיקה, וחברו יתקשה להבין מה המורה אומרת. לא תמיד קל לזהות את לקויות הלמידה, שכן אין סימפטומים אחידים, ובכל זאת יש סימני אזהרה, ומודעות אליהם תסייע לאתר את לקויות הלמידה בשלב מוקדם, ולטפל בהן במהירות לתועלת הילד. לפני שקוראים את רשימת הדגלים האדומים חשוב לזכור שגם ילדים ללא לקויות למידה עשויים לחוות חלק מהקשיים המתוארים בפרקי זמן מסוימים. רק קושי מתמשך וקבוע בכישורים מסוימים מצביע על כך שייתכן כי מדובר בלקות למידה.

סימפטומים בגיל הגן:

- קושי לבטא מילים

- בעיית שיום (מציאת המילה הנכונה עבור מה שרוצים להגיד)

- קושי לחרוז

- בעיה בלימוד הא-ב, ספרות, צבעים, צורות, ימי השבוע

- קושי למלא אחרי הנחיות או ללמוד רוטינות

- קושי לשלוט בעפרונות, צבעים או מספריים, ויציאה מהקווים במהלך צביעה

- בעיה עם כפתורים, רוכסנים וקשירת שרוכים

סימפטומים בגילאי 5-9:

- קושי ללמוד את הקשר בין אותיות לצלילים

- חוסר יכולת לצרף צלילים לכדי מילים

- בלבול בעת קריאת מילים בסיסיות

- איות שגוי באופן קבוע וטעויות בתדירות גבוהה בעת קריאה

- קושי בלימוד מושגי יסוד בחשבון

- קושי באומדן הזמן

- לימוד איטי של מיומנויות חדשות

סימפטומים בגילאי 10-13:

- קושי בהבנת הנקרא או בפתרון בעיות מתמטיות

- חוסר יכולת לענות על שאלות פתוחות ובעיות מילוליות

- הימנעות מהקראה בקול רם והסתייגות מקריאה וכתיבה

- איות בלתי עקבי באותו עמוד

- מיומנויות ארגוניות לקויות (חדר מבולגן, שולחן המתאפיין בעומס יתר)

- קושי להשתלב בדיונים בכיתה ולהביע מחשבות בקול רם

- כתב יד מרושל אבחון לקויות למידה אינו פשוט במקרים רבים.

גם כשהסימפטומים נראים ברורים, אל תהיו בטוחים שאתם יודעים מהי לקות הלמידה של ילדכם. חשוב לבצע אבחון והערכה על-ידי אנשי מקצוע מוסמכים. מצד שני, מומלץ לסמוך על האינטואיציה והאינסטינקטים שלכם. אם אתם רואים את הילד שלכם חווה קושי ונאבק עם הלימודים, ושומעים מאיש מקצוע "יהיה בסדר" או "אל תדאגו" – חפשו חוות דעת נוספת, שכן גם אם הקושי של הילד לא נובע מלקויות למידה עדיין ייתכן והוא זקוק להתערבות ועזרה. כדאי גם לקחת בחשבון שמציאת עזרה דורשת השקעה וסבלנות, ושלפעמים יש צורך לנסות כמה אנשי מקצוע (שחלקם עלול להתבלבל בין לקויות למידה להפרעת קשב וריכוז ובעיות התנהגותיות אחרות) עד שמקבלים את הסיוע המיוחל. עד למציאת העזרה המתאימה, התאזרו בסבלנות, וזכרו שלא תמיד יש תשובות ברורות. אל תתמקדו בניסיון למצוא תווית ללקויות הלמידה של ילדכם אלא בצעדים פרקטיים שניתן ליישם כדי לתמוך בו ולסייע לו בהתמודדות עם הקשיים.

במקביל לפנייה לאנשי מקצוע, יש חשיבות רבה במיוחד למעורבות של ההורים. הם אלה שמכירים את הילד טוב יותר מכולם, והם אלה שצריכים לבחון אופציות רבות ככל האפשר, להוביל את הטיפול בילד ולרתום את שאר הגופים הרלוונטיים (למשל בית הספר – שיכול לסייע באמצעות עזרה ממוקדת בלימודים, מבחנים מותאמים ועוד). למדו את המאפיינים הספציפיים של לקויות הלמידה של ילדכם: קראו ולמדו לגבי סוג לקויות הלמידה המאפיין את ילדכם. למדו איך הן משפיעות על הלימוד שלו ואילו מיומנויות קוגניטיביות מעורבות בכך. כך תוכלו להעריך את סיכויי ההצלחה של טכניקות לימוד שונות. חפשו טיפולים, שירותים ותיאוריות חדשות: למדו מהם הטיפולים האפקטיביים ביותר הקיימים עבור לקויות הלמידה של ילדכם – ושתפו את בית הספר בידע שצברתם. מצד שני, זכרו שלא תמיד לבית הספר יש את המשאבים לטפל באופן אופטימאלי בלקויות הלמידה של ילדכם, ובמקרה שכזה עשו זאת בבית, בכוחות עצמכם או בעזרת איש מקצוע. טפחו את החוזקות של ילדכם: ילדים בעלי לקויות למידה נאבקים בתחומים מסוימים אבל עשויים להצטיין באחרים. שימו לב לתחומי העניין של ילדכם ולדברים שמלהיבים אותו – ועזרו לו לפתח תחומים אלה כמו גם את החוזקות שלו. בסופו של דבר זה יעזור לו גם במקומות שהוא מתקשה. מיומנויות רגשיות וחברתיות לקויות למידה עלולות להיות מתסכלות מאוד עבור ילדים. דמיינו כיצד הייתם מרגישים אם הייתם מתקשים בדבר שכל חבריכם מבצעים בקלות, דואגים כל הזמן שמא תיגרם לכם מבוכה בציבור ונאבקים כדי להביע את עצמכם. התסכול גדול במיוחד כשמדובר בילדים מבריקים בעלי לקויות למידה – תופעה לא נדירה במיוחד.

ילדים בעלי לקויות למידה עלולים להתקשות בהבעת רגשות, לא להצליח להרגיע את עצמם וכן לפספס רמזים לא מילוליים מצד הזולת. כל אלה מובילים לקושי להתנהל בבית הספר ובחברה, ובכלל, מדובר ביכולות חשובות במיוחד: מיומנויות חברתיות ורגשיות הם המדד העקבי ביותר לגבי הצלחה בקרב ילדים – כולל אלה בעלי לקויות למידה – ולא רק העקבי ביותר אלא גם המשמעותי ביותר לניבוי הישגים ואושר במהלך החיים (אפילו יותר ממיומנויות אקדמיות). חשוב לדעת: לקויות למידה, והאתגרים הנלווים אליהן, עלולים להוביל להערכה עצמית נמוכה, בידוד ובעיות התנהגות – אבל אין הכרח שכך יהיו הדברים. אתם יכולים להתמודד עם הסכנה הזו באמצעות יצירת מערכת תמיכה איתנה ומקיפה לילדכם, ובכך שתעזרו לו ללמוד להביע את עצמו, להתמודד עם תסכולים ולצלוח אתגרים. ה"סוד" הוא בהתמקדות בפיתוח הילד כאדם באופן הוליסטי ולא רק בהישגים בלימודים. אם תעשו כך, תעזרו לו לרכוש הרגלים רגשיים מוצלחים שיהוו בסיס איתן להצלחה בחיים. קבלת תמיכה בגידול כל ילד יש רגעי אושר לצד רגעים מתישים, וכשמדובר בילד עם לקויות למידה נדמה לעיתים כי התנודות חריפות במיוחד. הורה שמנסה לסייע לילד בעל לקויות למידה עלול גם הוא לחוות תסכול, וללא ידע רלוונטי ההשקעה והמאמץ עלולים להפוך למאבק סיזיפי וחסר תועלת. לימוד תחום לקויות הלמידה ובמיוחד לקויות הלמידה של ילדכם והאופן בו הן משפיעות על חייו יאפשר לכם למצוא מענה לאתגרים בבית ובבית הספר. במידת האפשר, נסו להיוועץ עם הורים אחרים המתמודדים עם מציאות דומה – הם עשויים להוות מקור בלתי נדלה לידע חשוב ובעיקר לתמיכה רגשית חיונית.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>