עמודים
creative writing building character

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

10 דרכים לעזור לילדים בעלי ADHD

10 דרכים לעזור לילדים בעלי ADHD

הורות באופן כללי היא אתגר לא פשוט, וכשמדובר בגידול ילד בעל הפרעת קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות (כלומר בעלי ADD או ADHD), אין ספק שהמאמץ גדול במיוחד. ילדים אלה עלולים להתקשות בהבנת הנחיות חשובות, וההיפראקטיביים שביניהם לא נחים לרגע – ומהווים אתגר, בלשון המעטה, להוריהם. יחד עם זאת, עם מעט תשומת לב, מחשבה ותכנון ניתן להתמודד עם האתגר בהצלחה. לפניכם 10 המלצות שיישומן יכול להקל על ההורים ולשפר את איכות חיי הילד/ה והמשפחה כולה:

1. הרכיבו לוח זמנים מסודר לבני הבית: קבעו זמנים ספציפיים ליקיצה, אכילה, משחק, הכנת שיעורי בית ושאר מטלות, צפייה בטלוויזיה, משחק במחשב ושינה. כתבו את הלו"ז על לוח או דף נייר, והציבו אותו במקום בולט. עבור זאטוטים שטרם למדו לקרוא, ניתן להכין לו"ז מצויר ובו סמלים ברורים המייצגים את הפעילויות השונות. כשאין מנוס משינוי בלו"ז ביום מסוים, הסבירו זאת לילדים מראש, וודאו כי הם מבינים את השינוי.

2. קבעו חוקים: החוקים השונים הנוגעים להתנהגות בני הבית צריכים להיות ברורים, פשוטים ומנוסחים בתמציתיות. כמו כן חשוב להסביר אותם היטב על מנת למנוע אי הבנות. בנוסף, חשוב להבהיר מה קורה כשהחוקים מופרים – ומה קורה כשמתנהלים לפיהם. כתבו את החוקים ואת ההשלכות במידה ולא ממלאים אותם. רשימה זו צריכה להיות צמודה ללו"ז. חשוב להקפיד על תגובה עקבית, מהירה והוגנת ביחס לכל מצב שבו אחד החוקים מופר.

3. היו חיוביים: עדיף להגיד לילדים מה אתם רוצים שהם יעשו מאשר מה אתם לא רוצים שהם יעשו. כדאי להעניק גמול חיובי – טפיחה על הגב, חיוך, אמירת "כל הכבוד" או "תודה" – עבור כל התנהגות נאותה, גם אם מדובר בדברים פעוטים כמו סגירת דלת בשקט או התלבשות לבד ובזמן. ילדים בעלי ADHD "מבלים" חלק ניכר משגרת יומם בהאזנה לנזיפות ולהסברים מה הם עושים לא נכון – שבחים ביחס להתנהגות נאותה ישפרו מאוד את הערך העצמי שלהם ואת התנהגותם.

4. ודאו כי ההנחיות שלכם מובנות: הסבירו לילדיכם – אחרי שווידאתם כי תשומת הלב שלהם מופנית אליכם ואחרי שיצרתם קשר עין – בדיוק מה אתם רוצים, בפרוטרוט ובקול רגוע ושליו. בקשו מהם לחזור על הנחיותיכם (רצוי כי יהיו קצרות ופשוטות. כשמדובר במטלות סבוכות יותר כדאי לפרק אותן ולתת הנחיה אחת או שתיים לכל היותר בכל פעם). אחרי שהילדים ממלאים את ההנחיות בהצלחה, שבחו אותם.

5. היו עקביים: הבטיחו רק מה שאתם יכולים לקיים. בצעו את מה שאמרתם שתעשו. חזרה שוב ושוב על הנחיות ובקשות אינה אפקטיבית. אם הילד שלכם מפר את אחד החוקים, הזהירו אותו פעם אחת בלבד, בקול שקט. אם האזהרה לא השיגה את המטרה, הפעילו סנקציה כפי שאמרתם שתעשו – אבל הימנעו מעונשים פיזיים, אלה רק מחמירים את המצב.

6. ודאו כי מישהו משגיח על ילדיכם בכל רגע נתון: האימפולסיביות הרבה של ילדים בעלי ה-ADHD מחייבת השגחה קפדנית יותר ביחס לילדים בני גילם. ודאו כי לאורך כל היום ישנו מבוגר המפקח על התנהגות הילדים.

7. התבוננו בהתנהלות ילדיכם עם חבריהם: ילדים בעלי ADHD מתקשים לרכוש מיומנויות חברתיות וחוקים חברתיים. עד כמה שהדבר תלוי בכם השתדלו לבחור עבור ילדכם חברים בעלי שפה דומה ויכולות פיזיות דומות. בהתחלה, הזמינו חבר או שניים בכל פעם, והתבוננו בקפידה במשחקים שמתפתחים ובאינטראקציות בין הילדים. העניקו לילד גמול (בעיקר מילה טובה) לעיתים קרובות עבור התנהגות חיובית במשחק, ובעיקר אל תאפשרו דחיפות, צעקות או מכות.

8. עזרו לילד בלימודים: הבקרים אינם קלים לילדים בעלי ADHD. עזרו להם להתכונן לבית הספר ערב קודם, ובדקו כי כל מה שצריך להיות בתיק אכן נמצא בו וכי הבגדים מוכנים אף הם. העירו אותם מספיק מוקדם על-מנת שיוכלו להתלבש ולאכול ארוחת בוקר כהלכתה, בהתאם לקצב הפעילות שלהם בבוקר.

9. קבעו שגרת הכנת שיעורי בית: בחרו מקום קבוע שבו יוכנו שיעורי הבית, הרחק מגורמים מסיחי דעת כמו בני בית אחרים, טלוויזיה או מחשב. חלקו את זמן הכנת שיעורי הבית לקטעים קצרים וביניהם הפסקות שבהן יוכל ילדכם לעשות משהו מהנה ומשחרר אנרגיה. העניקו לו עידוד רב במיוחד, אבל הקפידו על כך שהוא יהיה זה שמכין את השיעורים.

10. התמקדו במאמץ ולא בציונים: העניקו לילדיכם גמול או פרס כשהם מנסים לסיים את שיעורי הבית ולא רק כשהם מקבלים ציון טוב (אפשר להעניק גמול מעט גדול יותר עבור ציונים טובים יותר).

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>