עמודים
http://abaima.co.il/creative-writing-skills-ppt/

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

תקראו ביחד, הם יצליחו – טיפים להורים לילדים בעלי ADHD

תקראו ביחד, הם יצליחו – טיפים להורים לילדים בעלי ADHD

קריאת ספרים משותפת עם הילד שלכם היא דרך נהדרת ליצור איתו קשר רגשי מוצלח, לתרום להתפתחותו ולמעשה להעניק לו מתנה יקרת ערך, כזו שתחזיק מעמד לכל החיים – אהבה לספרים. ההבחנה בין ילדים בעלי ADHD לבין ילדים פעלתנים ותזזיתיים אינה פשוטה, ועל מנת לזהות בוודאות את קיומה של ההפרעה יש צורך לפנות לאיש מקצוע.

בחלק מהמקרים, ההורים מזהים מאפיינים רלוונטיים בהתנהגות הילד כבר בגיל מוקדם (ובפרט היפראקטיביות גבוהה ביחס לבני גילו), ובדרך כלל עם כניסת הזאטוט לבית ספר ה-ADHD הופך מוחשי יותר, ובא לידי ביטוי בקושי של הילד לשבת בשקט ולפעול על-פי ההוראות וההנחיות וכן בהתנהגות אימפולסיבית. הוספת קריאת הספרים לשגרת היומיום מסייעת לילדים האנרגטיים במיוחד. קריאה משותפת של 10 דקות מדי בוקר מבטיחה כי היום שלהם ושלכם ייפתח ברגל ימין, ובהמשך היום היא עשויה לעזור להם להתכונן לשינה (או לנמנום נעים בצהריים).

לילדים בעלי ADHD, מיקוד תשומת הלב בדבר מסוים לפרק זמן ארוך היא אתגר של ממש. למרות זאת, אל חשש: אם תתייחסו לקריאה המשותפת כאל פעילות כיפית ולא כאל מטלה, גם אתם וגם ילדיכם תיהנו מאוד ותפיקו ממנה תועלת רבה. טיפים לקריאה משותפת עם פעוטות ראשית, בחרו מקום שקט, נוח ונינוח, הרחק מהטלוויזיה, משחקי המחשב ושאר רעשים מסיחי דעת. מומלץ בפעם הראשונה להקריא סיפור קצר, ובהדרגה להאריך את פרק הזמן המוקדש לקריאה המשותפת. זכרו – המטרה היא לגרום לפעוט לראות בקריאה בילוי עם ההורים ולא חובה מעיקה. קראו לפרקי זמן קצרים והניחו את הספר בצד כל אימת שהילד שלכם מתחיל לאבד עניין. לאחר הפוגה קצרה חזרו לספר והקריאו עוד קטע. בנוסף, רצוי לא להקריא בצורה מונוטונית אלא לאמץ קולות שונים לכל אחת מהדמויות בסיפור, לשיר במהלך ההקראה, לשאול את הפעוט שאלות לגבי ההתרחשויות והדמויות (בהתאם לגילו וליכולת ההבנה שלו, כמובן) ובכך להגביר את העניין והמעורבות שלו בסיפור ובפעילות המשותפת.

במקביל לטקסט, כדאי להקדיש תשומת לב גם לתמונות – למשל, לציין את שמות החפצים המופיעים בהן ולעזור לפעוט להצביע על כל חפץ. בשלב מסוים, סביר להניח, הפעוט יתחיל להתפתל בחוסר נוחות. המשיכו לקרוא עוד קצת: גם אם נראה כי הוא לא מסוגל להקשיב יותר, עדיין ייתכן כי הוא יביע עניין בסיפור. חשוב מאוד לשלב בזמן הקריאה גם משחקים קצרים, על-מנת שלפעוט תהיה הזדמנות להפעיל את גופו, מה גם שהמשחקים תורמים להנאה שלו (ושלכם…) וליצירת החיבור בין קריאה לבין כיף (כך שבפעם הבאה שתגידו לו "עכשיו זמן סיפור" הוא ישמח ואף יצפה לכך). קריאה משותפת עם ילדי גן חובה ובית ספר גם עם ילדים גדולים יותר חשוב להקפיד לקרוא ביחד במקום שקט (ובפרט לכבות את הטלוויזיה), וכן לשלב בזמן הקריאה משחקים, חיבוקים וכל דבר אחר שיתרום להנאה המשותפת שלכם מהפעילות (למשל, התכרבלות מתחת לשמיכת פוך בחורף). ככל שהילד גדול יותר, כך שתפו אותו יותר בבחירת הספרים שתקראו (אפשר ללכת ביחד לחנויות ספרים וכדאי מאוד גם לעשות מנוי בספריה). אם הילד שלכם חובב בעלי חיים, כדאי למצוא ספרים שגיבוריהם הם חיות, אם הוא אוהב כדורגל, רצוי להקריא ספרים שבהם מככב המשחק הפופולארי, ובאופן כללי כדאי למצוא סיפורים וגיבורים שהילד יוכל להתחבר אליהם בקלות. ככל שרמת הקריאה של הילד טובה יותר, תנו לו להקריא חלקים נרחבים יותר, ובכל מקרה חשוב מאוד להחמיא לו על ההשקעה ועל שיתוף הפעולה!

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>