עמודים
traits of creative writing

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

הורות בקלות – מה לעשות כשאתם "מתעבים" את הילדים שלכם?

הורות בקלות – מה לעשות כשאתם "מתעבים" את הילדים שלכם?

מעטים ההורים שמוכנים להודות באמת העגומה: יש רגעים שבהם הם לא מחבבים את הילדים שלהם. לא מחבבים – ואף מתעבים. הקושי להודות בכך נובע מפחד, אבל אין סיבה לחשוש מהרגעים האלה. הורות היא דבר מאתגר וכרוך בהתמודדויות רגשיות תכופות, וכשהילדים מתווכחים, מתריסים ובאופן כללי מנסים לבחון עד כמה ניתן למתוח את הסבלנות, גם ההורים הטובים ביותר יתמלאו ברגשות שליליים.

לכולנו יש משנה סדורה לגבי הדרך שבה ילדינו צריכים לגדול ולהתנהג, ולא קל לנו לראות את הציפיות האלה מתנגשות במציאות. במקום להתמלא צער ואשמה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם ליצור מערכת יחסים בריאה יותר עם הילדים שלכם, ולחבב את מי שהם.

א. הכירו ברגשות השליליים שלכם: אין שינוי ללא מודעות, כנה ומלאה, לגבי הרגשות שלכם. בכולם, כולל השליליים ביותר שבהם – אלה הכוללים איבה כלפי ילדיכם. רגשות אלה הם טבעיים לחלוטין, ואין טעם לחוש אשמה בגללם. כמובן שאין צורך להתלהב מהם, אבל כן חשוב להיות מודע אליהם.

ב. זהו את הגורם לרגשות אלה: פנו לעצמכם קצת זמן, מצאו מרחב שקט ונוח ונסו לחשוב מדוע בעצם צצים אותם רגשות שליליים כלפי ילדיכם. האם ההתנהגות של הילד נובעת מהשפעות חיצוניות (קושי בגן או בבית ספר, לדוגמה), או שמא הציפיות שלכם ממנו, אלה שגיבשתם עוד לפני שבכלל נולדו, וחוסר התממשותן המלא – הן אלו אשר יוצרות את האיבה? התבוננות מעמיקה עשויה לגרום לכם להבין שזה בעצם אתם ולא הם. כלומר, לא ההתנהגות שלהם, אלא התגובה שלכם להתנהגות שלהם, היא זו שיוצרת את הרגשות השליליים כלפי ילדיכם. לפעמים אנחנו ההורים מופעלים על-ידי זיכרונות ילדות שעוררו בנו תחושות של אי התאמה, פחד וחרדה, ומעבירים את אותן תחושות בדיוק גם אל ילדינו. למשל, אם בכל פעם שהתעודה שלנו הכילה ציון שהוא פחות ממאה ספגנו ביקורת נוקבת, אנחנו עלולים למצוא עצמנו נוזפים בחומרה באהוב ליבנו על מבחן שבו קיבל 90. חשוב לשים לכך לב, וגם לשים לכך קץ – אין סיבה שההורות תתנהל על סמך זיכרונות שכאלה.

ג. נהלו את הרגשות השליליים: חשוב לזכור – בסופו של דבר, אתם שולטים אך ורק בעצמכם. אם ההתנהגות של הילד שלכם אינה זהה לציפיות שלכם, ייתכן והפיתרון הוא לא לשנות את הילד אלא להתאים את הציפיות. נקודת המפתח היא הרגע שבין הפעולה של הילד לבין התגובה שלכם – לא משנה מה הוא עושה, תישארו רגועים. אם תצליחו לקבל אותו כמו שהוא, הרי שעשיתם צעד עצום בדרך ליחסים טובים הרבה יותר ולהורות בקלות.

ד. הכירו טוב יותר את ילדכם: "לבלות זמן איכות עם הילדים" זו אולי קלישאה – אבל חשוב שתפנו פרק זמן משמעותי, ללא הסחות דעת ובלי סלולארי, שבו תעשו משהו כיפי עם הילד. כך גם תיהנו, וגם תלמדו מה מלהיב אותו ומה מעצבן אותו. הקשיבו לו בלי שיפוטיות, בלי הרצאות והטפות ומבלי לגרום לו להרגיש נבחן. הילד שלכם יעריך מאוד את האפשרות להיפתח – וישמח לשתף אתכם בכל אשר על ליבו.

ה. הקפידו על חיוביות: אל תתעסקו רק במה שלא טוב ובמקומות שבהם הילד "צריך להשתנות". נסו להתמקד הרבה יותר בצדדים החיוביים של הילד שלכם – ותופתעו לגלות עד כמה הם רבים, מגוונים ומרשימים. אל תתייחסו אליהם כמובנים מאליהם אלא השתדלו להרעיף על הילד שלכם שבחים ולהדגיש את ההתנהגויות החיוביות. במקום שיפוט (שבמקרים רבים מתבצע באופן אוטומטי, בלי שנהיה כלל לא מודעים לו), שימו לב למה שאתם אומרים – הילד שלכם זקוק לבעל ברית ולא למבקר. הכרה במלוא קשת הרגשות שלכם, ולקיחת אחריות עליהם – תאפשר לכם לומר לילד שלכם, "אנחנו יודעים שלא תמיד הסתדרנו. היינו קשים יתר על המידה. אנחנו מצטערים על כך, וננסה לשפר את זה". צעד קטן ואמיץ זה יתרום תרומה אדירה ליחסים איתו. שמירה על קור רוח ושלווה, וקבלת הילד שלכם כפי שהוא תעזור לו להפוך לאדם שהוא נועד להיות – ולכם ליהנות מהדרך ומהורות בקלות.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>