עמודים
essay writers for college

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

בעיות גמילה מחיתולים

בעיות גמילה מחיתולים

הורים רבים פונים אלי בדאגה ותסכול על כך שהילד או הילדה, בני 3-5 נגמלו מחיתולים בכל הנוגע לפיפי אבל מסרבים בכל תוקף לעשות קקי בשירותים. ילדים אלו בדרך כלל מתאפקים כל היום כשהם בגן, ובבית הם הולכים לפינת החדר ועושים קקי בתחתונים. לא תמיד הורים או יועצים מצליחים לאבחן את הגורם לבעיה, אך כדאי לתת את הדעת למספר גורמים אפשריים:

 • מתח נפשי הגורם לקושי להירגע מספיק על מנת להרפות את שרירי פי הטבעת
 • תחושה שהקקי הוא חלק מהגוף וקושי להפרד ממנו
 • פחד מהנפילה של הקקי לשירותים, וחוסר וודאות לגבי מה קורה לקקי לאחר שמורידים את המים
 • פחד מכאב כתוצאה מעצירות
 • פחד מליכלוך, במיוחד בבתים בהם ישנו דגש על ניקיון
 • שליטה ומאבקי כוח עם ההורים, במיוחד כאשר יש לחץ מצד ההורים

אז מה עושים?

ובכן, קודם כל נרגעים. זוכרים שזהו תהליך הכרוך בבשלות פיזית ורגשית מצד הילד ושלחץ לא עוזר. זוכרים שלא כל הילדים נגמלים בגיל 3 וישנם ילדים הזקוקים ליותר זמן. דבר שני, מוודאים שהילד אינו סובל מעצירות כתוצאה מההתאפקויות, או מכל סיבה אחרת, שכן זה לכשעצמו יכול להלחיץ אותו ולגרום לו להתאפק, וחוזר חלילה. במידה והקקי קשה והילד מתאמץ מאד כשיש לו פעולת מעיים, רצוי להתייעץ עם תזונאי/ת לגבי מאכלים רצויים (תזונה מועשרת בסיבים תזונתיים) ולא רצויים (מזון מעובד ומזונות המקשים את הקיבה) ולעודד אותו לשתות הרבה מים. אפשר אפילו לתגמל אותו, באופן זמני, על כל כוס מים שישתה.

במידה ועצירות אינה הבעיה, נסו את הטיפים הבאים על מנת לעזור לו או לה לעשות קקי בשירותים:

 • המשיכו לאפשר לילד לעשות קקי בתחתונים או בחיתולי תחתון, אך הראו לו כיצד אתם זורקים את הקקי לאסלה והסבירו שהקקי תמיד הולך לאסלה.
 • עודדו את הילד לעשות את הקקי בחדר השירותים, גם אם זה בתחתון/חיתול, והסבירו שכווווולם עושים קקי בחדר השירותים.
 • לאחר שהילד יתרגל לעשות קקי בחדר השירותים, עודדו אותו לשבת על האסלה בזמן שהוא עושה בתחתון/חיתול, כדי שיתרגל לתנוחת הישיבה. אם מדובר בחיתול, נסו בשלב הבא לפתוח את החיתול בצד אחד.
 • הקריאו לילד סיפורים הקשורים לגמילה ולעשיית קקי על מנת לעודד אותו ולעזור לו להתרגל לרעיון.
 • במידה והילד (ו/או אחד ההורים) שונא להתלכלך, תארגנו משחק בבוץ, בחימר, בצבעי ידיים וכד’, רצוי עם ההורה שהילד מזדהה איתו בנושא הניקיון. תאפשרו לשניכם להתלכלך ולהינות מזה! חיזרו על הפעילות מספר פעמים.
 • לזמן מוגבל בלבד, הציעו לילד תגמול סמלי בכל פעם שהוא מצליח לעבור שלב, או לעשות קקי ישירות באסלה או בסיר. לאחר כשבוע-שבועיים של הצלחה ניתן להפסיק את התגמול. במידה והילד מגלה עמידות לכל השלבים והנסיונות הנ"ל, וממשיך לסרב לעשות קקי בשירותים, תנו לו להמשיך לעשות קקי בתחתון או בחיתול. אך בקשו ממנו שיודיע לכם כשיהיה מוכן לעשות קקי באסלה או בסיר. בכל מקרה ובכל מצב תנו לילד המון עידוד וחיזוקים. רוב הסיכויים שהילד מתוסכל לא פחות מכם וזקוק לעידוד.

ומה לא עושים?

כאמור, דבר ראשון להפסיק ללחוץ ולהביע את תסכולכם. החליפו את הלחץ בעידוד או אפילו באדישות. בשום אופן אין להשתמש בבושה, הקטנה, רגשי אשם או עונשים, אחרת כל הסיפור יהפוך למאבק כוח אחד גדול, יעכב עוד יותר את הגמילה ויזיק לדימוי העצמי של הילד. ולפני שאתם פולשים לגופו של הילד עם נר נגד עצירות, תרופות משלשלות או שתיה של שמן, דאגו לתזונה בריאה ולהפחתת המתח במשפחה.

 

הכותבת: מיכל אייל שטוסל, מדריכת הורים ויועצת משפחתית.

ליצירת קשר: michaleyal@gmail.com
טלפון: 054-2100858
אתר: www.michaleyal.co.il

לפרופיל המלא…

 

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>