עמודים
single word for creative writing

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

ילדים ובית הספר ? 4 טיפים להתמודדות יעילה

ילדים ובית הספר ? 4 טיפים להתמודדות יעילה

קיבלתם שיחת טלפון מהורה של הילד או הילדה? קיבלתם מכתב? הוזמנתם לשוחח עם היועצת? אתם לא לבד. ייתכן ואתם מבוהלים, מרגישים מותקפים, כועסים על הילד או כועסים על המורה ועוד מגוון רחב של רגשות ותגובות נורמליות לחלוטין. אם אתם מתמודדים עם "בעיות בית ספר" של אחד מילדכם, קיראו את הטיפים הבאים:

טיפ מס’ 1: זכרו שמדובר במה שהכי טוב לילד שלכם ולא בכישורי ההורות שלכם. שימו את רגשותיכם האישיים בצד והתמקדו בילד

כאשר אני מלווה הורים לילדים המתמודדים עם בעיות בבית הספר אני מזכירה להם שכל הביקורת שלהם על בית הספר או על המורה או על כל מערכת החינוך, מוצדקת ככל שתהיה, פחות חשובה מאשר הילד עצמו. כאשר הם נרגעים, הם בדרך כלל מוכנים להודות שהתנהגותו של הילד שלהם אכן יכולה להיות קשה לעתים, ושהם מבינים שהמורה צריכה להתמודד עם עוד 30 תלמידים בכיתה. רק אז הם מוכנים להתחיל לחשוב על דרכים לעבוד עם המורה, ולא נגדה, להיות מציאותיים לגבי הילד, התנהגותו והצרכים שלו, במקום להאשים את המערכת. לפעמים, בעיות קיימות מתגלות עם הזמן כאשר מטלות בית הספר הופכות להיות יותר מאתגרות. מכתב מבית הספר מהווה התחלה של תהליך חשוב שבו הילד מקבל את העזרה לה הוא זקוק ואתם ההורים את ההדרכה לה אתם זקוקים.

טיפ מס’ 2: הילד מקטר על המורה או בית הספר? אל תתמכו בקיטוריו!

אם וכאשר ילדכם מקטר על המורה ועל בית הספר, המנעו מלהצטרף לקיטוריו. אל תעבירו ביקורת על המורה או על בית הספר באזני ילדכם, מכיוון שרוב הסיכויים שאם תעשו זאת תגרמו להחמרת המצב במקום לשיפורו. אם הילד אינו אוהב את המורה ואתם מוסיפים שמן למדורה, רק תגרמו לו להעמיק את סלידתו ממנה ובכך לא תעזרו לו להתגבר על קשייו או לשפר את יחסיו עימה. כאשר ילדכם מתלונן על המורה זכרו שאתם שומעים רק צד אחד של הסיפור. שוחחו עם המורה על מנת לקבל את התמונה השלמה. עשו זאת לא על מנת לשפוט צד זה או אחר אלא כדי למצוא את הדרך הנכונה ביותר לעזור לילדכם עם הקשיים שלו.

טיפ מס’ 3: עד כמה שניתן, שתפו פעולה עם בית הספר במקום להפוך אותו לאויב

הדרך הטובה ביותר לעזור לילדכם הוא להפוך את בית הספר לשותף שלכם. אם קשה לכם מאד עם המורה של ילדכם, חפשו גורם אחר בבית הספר, כמו היועצת, פסיכולוגית או מנהל/ת בית הספר. גורם זה יכול לעזור לגייס תמיכה ועזרה הנדרשת לילד במסגרת בית הספר או במסגרות אחרות, להיות עם היד על הדופק בכל הנוגע לילדכם וליידע אתכם במתרחש.

טיפ מס’ 4: שמרו על קשר רצוף עם בית הספר

במידה ואתם מקבלים עזרה בבית, כגון שיעורי עזר, הדרכת הורים וכד’, יידעו את בית הספר ועדכנו אותם מידי פעם לגבי התקדמותו של הילד ושלכם. כאשר בית הספר רואה שאתם משקיעים מאמצים לשפר את המצב, יש הרבה יותר סיכוי שישתפו אתכם פעולה ויתמכו. בנוסף, במידה וילדכם מסרב לקחת אחריות על הכנת שיעורים או סידור מערכת באופן קבוע, יידעו את המורה ותגידו לה שאתם תתמכו בכל תוצאה שהיא תראה לנכון להפעיל. וזכרו: גם מורים זקוקים לתמיכתם של ההורים, במיוחד כאשר הם נתקלים בהתנהגות קשה או קשיי למידה. תרימו טלפון מידי פעם למורה והגידו לה שאתם חושבים שהיא עושה עבודה טובה ושאתם מעריכים את דאגתה לילדכם.

לסיכום, אם בית הספר הרים דגל והתריע על כך שילדכם מתקשה, אם מבחינת לימודים ואם מבחינת התנהגות, הגידו לו תודה, שתפו עימו פעולה והתחילו לחפש פתרונות שיכולים לעזור לילד. אם אתם חושבים שיש לילד קושי אובייקטיבי, השיגו לו את העזרה הדרושה. אם הגעתם למסקנה שהוא פשוט אינו רוצה, ואינו רגיל, לקחת אחריות על לימודיו, דברו עם המורה וטכסו יחד עיצה על הדרכים הטובות ביותר ללמד את הילד שהלימודים שלו הם בראש ובראשונה באחריותו. בנוסף, שקלו לקבל הדרכת הורים על מנת ללמוד דרכים מועילות להתמודד עם נושא האחריות של ילדיכם.

הכותבת: מיכל אייל שטוסל, מדריכת הורים ויועצת משפחתית.
ליצירת קשר: michaleyal@gmail.com
טלפון: 054-2100858
אתר: www.michaleyal.co.il

לפרופיל המלא…

השאר תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>