עמודים

הפורטל הישראלי להדרכת הורים

האם לילדי יש הפרעות קשב וריכוז, חרדות או שהוא סתם אנרגטי?

פורסם

הורים רבים שואלים את עצמם, ואותי, האם לילד שלהם יש הפרעות קשב וריכוז (ADD), הפרעת קשב עם היפראקטיביות (ADHD) או שהוא סתם ילד אנרגטי או שובב במידה "נורמלית". הרבה אנשים חושבים שכל ילד שמתרוצץ וקופץ עם המון אנרגיה הוא בהכרח ילד עם ADHD, אבל האמת היא שהפרעת קשב עם היפראקטיביות הינו נושא הרבה יותר מורכב. הסימפטומים המרכזיים המגדירים ADHD אכן כוללים היפראקטיביות, בנוסף לאימפולסיביות וחוסר ריכוז (שיכול להיראות כחוסר משמעת). אך לא לכל הילדים או המבוגרים עם ADHD יש את אותם סימפטומים, באותה צורה או באותה עוצמה, ובהחלט ניתן להבחין בהבדלים גם אצל אותו ילד בעודו עובר משלב אחד בחיים לשלב אחר.

קרא עוד

כוחה של המחמאה עבור ילדים בעלי ADHD

פורסם

האם ניתן לשנות התנהגות של ילדים בעלי ADHD באמצעות מחמאות וחיזוקים חיוביים? התשובה היא "כן!" – ויעידו על כך מחקרים עדכניים. אחד ממחקרים אלה נערך בגרמניה, בקרב בנים בגילאי 6 עד 12 שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD). על פי מחקר זה, נרשמה אצל הילדים מוטיבציה גבוהה לבצע משימות כשהם זכו למנות גדושות של חיזוקים חיוביים.

קרא עוד

10 דרכים לעזור לילדים בעלי ADHD

פורסם

הורות באופן כללי היא אתגר לא פשוט, וכשמדובר בגידול ילד בעל הפרעת קשב וריכוז, עם או בלי היפראקטיביות (כלומר בעלי ADD או ADHD), אין ספק שהמאמץ גדול במיוחד. ילדים אלה עלולים להתקשות בהבנת הנחיות חשובות, וההיפראקטיביים שביניהם לא נחים לרגע – ומהווים אתגר, בלשון המעטה, להוריהם. יחד עם זאת, עם מעט תשומת לב, מחשבה ותכנון ניתן להתמודד עם האתגר בהצלחה.

קרא עוד

תקראו ביחד, הם יצליחו – טיפים להורים לילדים בעלי ADHD

פורסם

קריאת ספרים משותפת עם הילד שלכם היא דרך נהדרת ליצור איתו קשר רגשי מוצלח, לתרום להתפתחותו ולמעשה להעניק לו מתנה יקרת ערך, כזו שתחזיק מעמד לכל החיים – אהבה לספרים. ההבחנה בין ילדים בעלי ADHD לבין ילדים פעלתנים ותזזיתיים אינה פשוטה, ועל מנת לזהות בוודאות את קיומה של ההפרעה יש צורך לפנות לאיש מקצוע.

קרא עוד